Mam poczucie własnej wartości – Co to znaczy?

Znana amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir powiedziała: „Powinniśmy postrzegać samych siebie jako cuda.” Takie doświadczenie zostało Tobie naturalnie dane w okresie wczesnego dzieciństwa: być może jako mała dziewczynka stałaś przed lustrem z roziskrzonymi oczami spoglądając na swoje odbicie w nowej sukience, a może jako chłopiec dumnie prężyłeś ciało uzbrojone w miecz. A teraz…. o ile łatwiej zachwycać się Tobie obcymi ludźmi, przyjaciółmi, znajomymi z pracy, kimś z telewizji, niż najbliższą osobą na świecie – TOBĄ samą. Zanim poznasz przyczyny takiego stanu rzeczy i dowiesz się jak im zaradzić, zapraszam Cię do zatrzymania się i zastanowienia czym właściwie jest poczucie własnej wartości, po czym je poznać i na co wpływa w Twoim życiu.

Mam poczucie własnej wartości.

Co to znaczy?

            Poczucie własnej wartości to Twój psychiczny stan, który jest wynikiem uogólnionej oceny Twojej osoby. To Twoje wewnętrzne przekonanie, że posiadasz znaczenie, że jesteś wyjątkowa i wartościowa z racji tego, że żyjesz, że jesteś człowiekiem. Choć czasem mówisz: „mam niskie poczucie własnej wartości”, chcę Ci dzisiaj powiedzieć, że nie jest ono Ci dane raz na zawsze. Nie jest czymś, na co możesz zapracować, ale raczej możesz wypracować je w sobie. Możesz je kształtować, rozwijać, by w końcu móc z niezachwianą pewnością powiedzieć: „Tak! Jestem wartościową osobą.” Owo przekonanie wypływa z głębi Ciebie, nie z tego, czym się zajmujesz w życiu, kto jest Twoim partnerem, jakie są Twoje dzieci, krewni, jaki nosisz rozmiar i gdzie spędzasz wakacje.

Osoba, która zna swoją realną wartość wie, że wzbogaca świat własną obecnością. Z wdzięcznością i pokorą doświadcza tego, co przynosi dzień, przyjmuje także pomoc i sama ją ofiarowuje. Zdaje sobie sprawę, że ma wpływ na wiele rzeczy i akceptuje takie, na które wpływu nie ma. Bierze los w swoje ręce, podejmuje decyzje, działa. Ma poczucie godności, szacunku do siebie samej i do innych ludzi. Dobrze traktuje swoje ciało, jest mu wdzięczna za to jak sprawnie funkcjonuje. Przygląda się swoim uczuciom, ma do nich zaufanie i stara się je wszystkie wyrażać. Wie, co dla niej jest dobre, a kiedy istnieje zagrożenie, broni swoich praw czy poglądów. Wysłuchuje też innych, przygląda się temu, co mają do powiedzenia, nie doświadczając ataku. To, co na zewnątrz nie ma aż tak dużego znaczenia: nastrój szefa w pracy, niekontrolowany wybuch złości bliskiej osoby, sukces znajomego, pogoda… Jasne, że są chwile zwątpienia, kryzysu, chwile, gdy rzeczywistość wydaje się być przytłaczająca, ale traktowane są one jako momenty, które mijają, a przede wszystkim jako trudności, które da się rozwiązać.

Każda z nas czuła się czasem nieprzystosowana, niepewna, pominięta czy wycofana… Osoba z niskim poczuciem własnej wartości czuje się w ten sposób przez większość swojego czasu. Jest to na tyle kłopotliwe, że czasem przybiera pozę, chowa się za parawanem pozornej śmiałości, odwagi, brawury, pięknych ubrań, dobrych sprzętów. Innym razem stara się być niewidzialna, niedostrzeżona. Jest nastawiona negatywnie do samej siebie, pełna obaw i pesymizmu. Inni wydają się ważniejsi, bardziej wartościowi, zasługujący na więcej. Trudno jej dostrzec powody, dla których mogłaby być lubiana. Spodziewa się najgorszego, dlatego często nieświadomie dąży do takich sytuacji, gdy to najgorsze wydarza się. Nie podejmuje ryzyka, decyzje zostawia innym, losowi, przypadkowi. Jest oddalona od ludzi, zawsze na boku, nieufna, co powoduje trudności w relacjach i kontaktach towarzyskich. Nie akceptuje swojego ciała oraz emocji. Poczucie porażki czy sukcesu decyduje o poziomie zadowolenia z siebie. Taka osoba usilne dąży do satysfakcjonującego funkcjonowania w obszarach, od których uzależniane jest poczucie własnej wartości. Sprawia to, że jej uwaga koncentruje się tylko na nich, inne cele znikają z pola widzenia, a emocje i energia ulega ciągłym wahaniom. Silnie skupia się na sobie, na swoim „Ja”, pochłaniają ją myśli, co powoduje, że okazuje mniejszą empatię wobec innych ludzi, rzadziej udziela pomocy, w konsekwencji z trudnością buduje intymne relacje.

 

girl-123893_640

Autor: Aneta Cieśla (Maj) -psycholog

źródło: www.psychocentrum.pl
Foto: Flickr.com

ellmode

Add your Biographical Info and they will appear here.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar