Olejki eteryczne – aromaterapia zimą

Okres przejściowy pomiędzy zimą a wiosną to czas szczególnie wymagający dla naszego organizmu. Zanim jednak będziemy mogły cieszyć się słoneczną pogodą i piękną, kwitnącą zielenią, możemy już teraz zadbać o dobre samopoczucie i wiosenne zapachy w naszym domu.Zamiast sięgać po sztuczne odświeżacze powietrza, warto zaopatrzyć się w naturalny olejek zapachowy – i oczywiście specjalny do jego użytkowania kominek.

Olejki eteryczne to ciekłe, lotne substancje zapachowe, który wykorzystywane są w aromaterapii, przy produkcji perfum i kosmetyków w kuchni, a także w przemyśle farmaceutycznym.  Ich koszt jest bardzo zróżnicowany, ale zazwyczaj waha się w granicach od kilku do kilkunastu złotych. Ponieważ cena olejku najczęściej odzwierciedla jego jakość, pamiętajmy, że wybierając najtańszy produkt możemy kupić zwykły olejek syntetyczny. Olejki naturalne o największych właściwościach terapeutycznych sprzedawane są w małych, ciemnych buteleczkach, których pojemność nie przekracza 17 mililitrów, i które opatrzone są etykietką zawierającą łacińską nazwę rośliny, z której to pochodzą.

W oczekiwaniu na wiosnę sięgnijmy po te olejki, które swoim wyraźnym zapachem pobudzą nas do życia i dodadzą nam energii, np. olejek pomarańczowy, cytrynowy, mandarynkowy i zieloną herbatę, znane ze swoich właściwości orzeźwiających i antydepresyjnych. Dodatkowo możemy sięgnąć po olejek imbirowy, muszkatołowy, goździkowy, cynamonowy oraz kamforowy, które zwalczą zmęczenie i dodadzą nam sił witalnych. Natomiast, jeśli zależy nam na stymulacji układu nerwowego, lekkim uspokojeniu oraz wzmożeniu koncentracji, sięgnijmy po olejek lawendowy i różany.

Paleta olejków eterycznych jest niezwykle bogata. Wszystkie z nich zawierają drogocenne dla naszego umysłu i ciała właściwości terapeutyczne. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie wybierać te olejki, które będą w stu procentach naturalne i tym samym nie zagrożą naszemu zdrowiu, a jedynie wprawią w świetny, wiosenny nastrój!

8130163755_c0b7d3296b_zŹródło: Ellmode.pl
Tekst: Gosia Maywald
Foto: flickr.com

ellmode

Add your Biographical Info and they will appear here.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o